ПочетнаСавети педагогаЗаједно до школе без насиља

Заједно до школе без насиља

nasilje1

nasilje2

заједно до школе без насиља

Из године у годину на свим телевизијама, у новинама, радио емисијама све је присутнија тема о насиљу, а посебно вршњачком насиљу (насиљу између деце). Као ваш педагог осећам потребу да вам пишем на ову тему са жељом да, уз вашу помоћ, достигнемо један велики циљ, а то је да будемо „Школа без насиља“, да будемо једна безбедна и сигурна средина у којој насиљу нема места. За почетак да ипак споменемо шта је насиље и које врсте насиља постоје. Насиље се дефинише као сваки облик једанпут учињеног или поновљеног вербалног или невербалног понашања које има за последицу стварно или потенцијално угрожавање здравља, развоја или достојанства деце.

Врсте насиља

Насиље је могуће спречити и умањити, али не може престати само МОРАМО ГА ЗАУСТАВИТИ ЗАЈЕДНО. Насиље представља озбиљан проблем и не трудите се да га решите сами. Зато ако сте жртва насиља или сведок  НЕ ЋУТИТЕ О НАСИЉУ! Увек се можете обратити другарима који су ваша подршка, ту је одељењски старешина који ће вас радо саслушати и дати савет, ту сам ја ако вам затреба отворен разговор и  лепа реч, увек добар савет даће вам и директорка школе. У школи постоји и Тим за заштиту од насиља који је спреман да тимским радом победи било који облик насиља.  Запослени у школи теже да се осећате безбедно и сугурно и да школа буде средина у којој вам је пријатно и лепо.

Насиље у школи не подржавамо, већ покушавамо да га спречимо! Укључи се и ти у заједничку борбу тако што ћеш:

ü  тежити да неспоразуме решаваш користећи пристојне речи, без вређања и туче,

ü  пријавити сваки облик насиља било да си жртва или сведок,

ü  тежити да се крећеш без трчања и скакања да не би повредио себе и друге,

ü  избегавати оговарање, ширење гласина, сплеткарење, посебно на интернету,

ü  избегавати надимке који друге вређају,

ü  тежити да игром и шалом не повређујеш друге,

ü  поштовати то да се разликујемо једни од других, никога нећеш одбацивати, изоловати,

ü  бити пажљив и толерантан (љубазан, пријатан) према другима, а посебно према млађима од себе,

ü  на време извршавати своје обавезе у школи и код куће,

ü  пазити на школску имовину,

ü  предмете који угрожавају твоју безбедност и безбедност других нећеш користити,

ü  мобилне телефоне нећеш користити на часу и ометати рад.

За крај придржавајмо се ових савета да би нам живот у школи био пријатнији и лепши, само заједничким трудом и радом можемо остварити циљ да будемо школа у којој нема насиља.

Ваш педагог,

Мирјана Поповић